
A kertészkedés és az egészség kapcsolata
Manapság rengeteg helyen olvashatunk arról, hogy a rendszeres testmozgás mennyire pozitív hatással van az egészségünkre. A kertészkedés egy remek módszer arra, hogy megmozgassuk magunkat, ráadásul mindezt szabadban, jó levegőn, napfényben tesszük, így közben a D-vitamin raktárunkat is feltöltjük. De vegyük részletesebben miről is van szó!
A kerti munka, mint metszés, gereblyézés fejleszti az egyensúlyérzéket, a finom kézi munkák (magvetés, tűzdelés, paradicsom kötözés) pedig a kézügyességre vannak pozitív hatással. Ezeknek a finom motorikus képességnek a fejlesztése gyerekkorban különösen fontos, hiszen az írásnál kiemelt szerepük van. Ahogy a nagy mozgások koordinációjára is, amelyet szintén remekül lehet a kertészkedéssel fejleszteni. Gondoljunk csak a locsolókannával történő öntözésre! Itt az erő mellett pontos irányításra is szükség van, azaz pontos szem-kéz koordinációra.
Talán nem kell részletezni, hogy a rendszeres testmozgás milyen kedvező hatással van az egészségünkre. A kert pedig egy igazi fitness terem! Csak itt kicsit mások az eszközök: a kardiogép a kapa, a fűnyíró, és a gereblye, az erőnléti edzést pedig az ásó, a talicska, a sövénnyíró szolgáltatja.
A Slow Living mozgalom híveinek is van egy jó hírünk: a kertészkedés megtanít lelassulni, és türelmesnek lenni. A természet tempója nem csak a felnőtteket relaxálja, hanem segít megnyugtatni a hiperaktivitással külzdő gyerekeket is. A zöld környezet nyugtató hatását nem kell nagyon bemutatni, de jó ha tudjuk, hogy fél óra kertben töltött tevékenység után a kortizol nevű stresszhormon szintje lecsökken. Vajon miért van ez? Egy elmélet szerint a boldog-kertész titka az, hogy érintkezésbe kerül a talajjal, és a benne élő organizmusokkal.
De más pozitív lelki hatásai is vannak a kertészkedésnek, növénynevelésnek: a kudarcok leküzdése, és a sikerélmények miatt nő az önbecsülésünk, különösen igaz ez ha élelmiszert is termesztünk! Valami újat hozunk létre, elérünk egy kitűzött célt, és akármilyen kevés is a pénzünk, erre akkor is képesek vagyunk. Ráadásul ha zöldséget-gyümölcsöt termesztünk, akkor a táplálkozásunkat is pozitív befolyásoljuk, ugyanis egy kertész, akik veszi a fáradságot, hogy ennivalót termesszen, felnevelje és leszüretelje, valószínüleg meg is fogja enni azt.
A kerti munka mentális egészségünket is nagymértékben segíti, mivel a kertészkedés során könnyed koncentrációban van részünk, teljes belefeledkezéssel (a kutatók ezt, a kertünkre fordított figyelemre néha az “elbűvöltség” szót használják), és ez az összpontosítás pedig segít megőrizni a szellemi frissetségünket. Egy jól megtervezett kert a demenciában szenvedőknek is a segítségére lehet, ha például többféle érzékre ható növényekkel, vagy őshonos fajokkal ültetik be azt.
Miben segíti a kertészkedés a gyerekeket?

- Fejleszti a finom-motorikus képességeiket
- Javítja a mozgáskoordinációjukat
- Megtanítja őket arra, hogy értékeljék a türelmet
- Növeli az önbecsülésüket, sikerélményt okoz
- Megnyugtatja őket, csökkenti bennük a stresszt
- Erősíti a szociális kapcsolataikat, azaz közzösségfejlesztő erejű
- A rendszeres szabad levegőn, napfényben történő mozgás pozitív hatással van az egészségükre
- Erősíti a fizikai szervezetüket, izomzatukat
- Egészséges táplálkozásra serkenti őket
- A könnyed koncentráció fejleszti a figyelmüket, és az emlékezetüket
+8 Olvasóink javaslatai
11. Kialakítja a felelősségvállalást, felelősségérzetet! (Kis herceg: Felelős vagy a rózsádért…)
12. Kialakítja a kötelességérzetet, rendszerességet! (Ha nem öntözi meg a kedvenc növényt időben, elhervad, kiszárad a melegben, forróságban.)
13. Szabadságot ad és függetlenségre nevel. Az önfenntartásra való képességet segíti.
14. A biológiai tudást könnyebben sajátítja el, megismeri a növénytant, állattan egy részét!,/bogarak,giliszták,
15. Miután közvetlen tapasztalatot szerez a környezetéről az környezetvédelemre sarkallja! Környezettudatosságukat alakítjuk, s a természet szeretetét.
16. Olyan helyzetbe hozzuk őket, hogy ők kérdezzenek, s ezzel automatikusan, mintegy véletlenül (incidental learning) tanulnak! Biológia, földrajz, természetismeret a minimum, amit elsajátítanak.
17. Élményeket biztosítunk nekik.
18. Megtanítja őket tisztelni a fizikai munkát. Megismerik, hogy nem könnyű munka az élelmiszer-termesztés, mégis vannak akik nap mint nap ezen fáradoznak.
Forrás: Kertbarát magazin 2019/február. Grafikák: Freepik
A biológiai tudást könnyebben sajátítja el,megismeri a növénytant,állattan egyrészét!,/bogarak,giliszták,vakond stb./
Kedves Ráczné Marika!
Köszönjük az értékes kiegészítését, hamarosan frissítjük vele a listát!
Üdvözlettel,
Iskolakert Program
Tiszteletre tanítja, hiszen nem könnyű munka ez, és belelátnak, hogy vannak akik nap mint nap ezen fáradoznak, hogy legyen élelmiszerünk. Ezáltal elkezdik tisztelni őket.
Kedves Pál Dóra!
Köszönjük hozzászólását! Hála Önnek, egy új és nagyszerű ötlettel bővült a listánk! Üdvözlettel,
Iskolakert Program